PASIEKA ROSPUDA – wysokiej jakości produkty pszczele.

Miód, pyłek pszczeli, pierzga, wosk, propolis. Oferta dla pszczelarzy - Matki Pszczele (Buckfast KB, Primorska, Elgon)

Poddawanie matek

Najlepszym  sposobem poddania matki jest matecznik hodowlany na wygryzieniu.

images

         Jest to metoda najmniej pracochłonna, a jednocześnie najbardziej skuteczna. Wymiana matki odbywa się w tym przypadku niejako w sposób naturalny. Na kilka dni przed planowaną wymianą usuwamy starą matkę. Następnie bezpośrednio przed poddaniem matecznika hodowlanego zrywamy odciągnięte mateczniki ratunkowe. Matecznik wkładamy między dwie ramki na górze (najlepiej na środku gniazda). Pszczoły pomagają wygryść się młodej matce i od razu  jest ona  przyjęta i otoczona  opieką (jest karmiona i trenowana). Dzięki temu nierzadko już 5-tego dnia (jeśli warunki pogodowe są dobre) matka podejmuje czerwienie. Taka sytuacja nie zdarza się w przypadku poddawania matek w klateczkach)

Dobre efekty uzyskiwałem poddając matecznik od razu po usunięciu starej matki. Często pszczoły nawet nie odciągały dodatkowych mateczników ratunkowych

 

Ta metoda z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności wśród naszych klientów ze względu na : skuteczność,  małą pracochłonność a także znacznie mniejsze koszty.

 

W naszej pasiece 99,9% matek zarówno w odkładach jak i rodzinach produkcyjnych jest poddawana tą metodą.

 

Trwałość  dojrzałych mateczników wbrew  pozorom jest bardzo duża. Nawet kilkugodzinna podróż autem nie stanowi większego problemu.

Poddawanie matek w klateczce

Gdy nie ma możliwości poddania matecznika hodowlanego (np. w przypadku wysyłki  matek kurierem), możliwe jest również skuteczne poddanie matki w klateczce. W tym celu na kilka dni przed spodziewana przesyłką od hodowcy starą matkę usuwamy z ula lub  asekuracyjnie wkładamy w klateczkę i pozostawiamy w ulu. W obu przypadkach należy  zapamiętać date wykonania tej czynności. Następnie po otrzymaniu przesyłki młodą matkę w klateczce wieszamy w ulu w miejsce usuniętej już ostatecznie starej matki (w klateczce). Ostatnim krokiem jest uwolnienie młodej matki             9-tego dnia od zaprzestania czerwienia starej matki.

Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka! Wynika ona z faktu iż po 9 dniach  ( 3 dni jajeczko +5 dni larwa) od momentu złożenia ostatniego jajeczka przez starą matkę, pszczoły nie maja już możliwości odciągnięcia mateczników ratunkowych. W tym momencie rodzina pszczela nie ma już wyboru i musi przyjąć poddana młoda matkę.

sklep z produktami pasieki

Pierzga - zbliżenie

Sklep oferta

Sklep z produktami pasieki

Zapraszamy.

Archiwa

Kategorie